"Fontos! A blokkolás elkerülése érdekében kérjük, erősítse meg e-mail címét" tárgyal érkeznek mostanában a postafiókokra levelek. SENKI NE ADJA MEG A JELSZAVÁT!
Újabb adathalász e-mail kering az Interneten, amellyel postafiókokhoz tartozó jelszavakat szereznek meg!
Mire figyelj, hogy tudod elkerülni az adathalászatot!
01A levél szöveg környezete sok esetben magyartalan.
02Minden esetben ellenőrizd a feladó e-mail címét!
Ha bármilyen szolgáltatóval kapcsolatos, számlabefizetéssel kapcsolatos e-mail-t kapsz, minden esetben ellenőrizd a feladó e-mail címét.
Ha nem azonos a tárhely szolgáltatód domain nevével, akkor 100%-ra veheted, hogy csalásról van szó!
Ebben az esetben jól látszik, hogy a feladó noreply@emailaktivalja.life - atendimento@arsaeandradina.sp.gov.br a küldő, aminek semmi köze egy magyar tárhelyszolgáltatóhoz sem!
03Ha a linkre kattintasz ellenőrizd a domain nevet!
Ha a linkre kattintasz, akkor a következő weboldal fogad. Azonnal láthatod, hogy nem hasonlít a szolgáltatód weboldalához. Viszont készítenek már olyan oldalakat is amelyek, teljesen úgy néznek ki mint a szolgáltatók oldala. Ekkor érdemes megvizsgálni milyen cím (domain név) van megjelentetve a címsorban.
Ha a szolgáltató webcíme helyett teljesen mást lát, akkor az oldal 100%- adathalász oldal.
Ha a feladót, és a weboldalt sem tudod kötni a szolgáltatóhoz, abban az esetben soha semmilyen körülmények között ne adj meg adatot!
Ha ezeken a felületeken, bármilyen adatot megadtál, akkor AZONNAL CSERÉLJ POSTAFIÓK JELSZÓT!
E-on nevében történő átverés
E-on nevében rengetegszer jön értesítő levél, fizetés elmaradásról.
Látszatra olyan a levél mintha az E-on küldte volna.
Viszont, ha ebben az esetben is egy kicsit odafigyelünk, akkor azonnal rá lehet jönni, hogy átveréssel van dolgunk.
Nézd meg a képen a feladó e-mail címét!
support@admin.i-post.jp azonnal látható a címből, hogy nincs semmi kapcsolat a szolgáltatóval.
A weboldalt sajnos már nem tudom megmutatni, mert ezeket az oldalakat szerencsére már hamar törlik, amint lesz módomban, pótolom a képet.
Egyszerűbb számítógép megfertőzési módszerek
Ebben az esetben egyszerűen csak a gépünket szeretnék megfertőzni.
A módszer egy kicsit trükkös, ugyanis azonnal bizalmat ébreszt, mert a levélben elhelyezett magyarnak tűnő aláírás, hitelesnek tűnik, ugyanis látunk egy magyar telefonszámot, weboldal címet, és egy magyar nevet. Általában ezek kamu vállalkozások, de sokszor találkoztam olyannal is, hogy valódi cígadatok mögé takaróztak.
Így sokszor előfordul, hogy idegesek leszünk a fizetési felszólítás miatt, látjuk a magyar adatokat, azonnal kattintunk is a mellékletre. Ez megint nagy hiba.
Minden kapott levél esetében, amiről kétséges lehet a kimenetele, azonnal ellenőrizni kell a küldő e-mail címét.
Ebben az esetben is jól játszik, hogy az e-mail cím kamu.
FedEX nevében történő átverés
Itt is bevetettek egy trükköt, hogy a feladó e-mail címe hitelesnek tűnik. Viszont ha itt is megnézzük a válaszcímet, egyből látszik, hogyha levelet küldünk akkor a válasz nem a fedex-es címre fog menni hanem a beaztyslondon@yahoo.com címre. Továbbá, a címzett adata sem elérhető!
A melléklet viszont tartalmaz egy .7z csomagolt állományt amit megnyitva futtatva azonnal fertőzi a gépünket!
OTP nevében történő átverés
Hanyag eleganciával küldték ki a levelet, nagy energiát nem fordítottak rá, viszont az megtévesztő lehet, hogy a feladó neve OTP Bank. Ha nem nézzük tovább az e-mail címet, el is kerülheti a figyelmet, hogy csalással állunk szemben.
Itt még sikerült elcsípnünk a weboldalt is!
A címsorban, jól látszik, hogy a weboldal címének semmi köze az OTP bankhoz. Viszont a weboldalon már ott van az OTP logó megtévesztésig hasonlít, az eredetire még akkor is, ha vannak benne látványelem béli hibák!
Azonnal középen egy figyelem felhívás a kártya zárolásra! Ha a további menüben megadjuk az adatokat, akkor el is lopták a kártya információkat!